Skip to main content

Ipari és műszaki megoldások

NepiF1

A népi fazekas és kályhás mesterségek hagyománya Sümegen

Sümeg történelmében, gazdasági életében évszázadokon át fontos szerepet játszott a népi fazekas-, és kályhásmesterség hagyománya. A sümegi fazék messze földön híres volt, egyrészt a kiváló dörögdi anyag, másrészt a mesterek jó formaérzéke miatt. A legelső fazekasok várjobbágyok voltak, akik munkájukkal szolgálták földesurukat, a veszprémi püspököt. A sümegi várban végzett ásatások számos középkori eredetű (XIV-XVI. századi) cserépanyagot…
kaptafa

A pápai Berta család kaptafa készítő hagyománya

Pápán a kaptafakészítést, idős Berta Márton 1870-ben kezdte el. A németországi Weimárban tanulta a kaptafa készítés tudományát. Azóta apáról fiúra száll a mesterség.Az általános iskola elvégzése után, Zalaegerszegen végeztem a Deák Ferenc Faipari Szakközépiskolában 1978-ban. Ezután Édesapámnál dolgoztam és tanultam a mesterség fogásait. 1990-ben a Berta család korlátolt felelősségű társaságot alapított. A kilencvenes évek elejétől, a…
kristalykeszlet

Ajka Kristály

A Bakony hegység erdeiben, a XVIII-XIX. században több üveghuta is működött, a hutaüveg készítésekor ugyanis nagymennyiségű faanyagra volt szükség. A bakonyi huták hagyományaira épült fel 1878-ban egy új típusú üveghuta, az Ajkai Üveggyár, amely kiemelkedett a középkori módszerekkel dolgozó erdei huták sorából, az üvegolvasztáshoz a fa helyett ajkacsingeri szenet használt. A gyár legfontosabb termékei akkor a lámpacilinderek és a…
petiso2

Pétisó

A Pétisó a Nitrogénművek Zrt., Veszprém megye egyik legnagyobb ipari vállalata és foglalkoztatója, a magyar vegyipar meghatározó tagjának fő terméke, védjegye, amelyet 1932-ben szabadalmaztattak. A Pétisó termék kémiai neve: Kalcium-ammónium-nitrát (CAN), Összetétele: 27% nitrogén (N); 5% kalcium (Ca), kalciumoxidban kifejezve: 7% CaO, 3% magnézium (Mg), magnéziumoxidban kifejezve: 5% MgO, hatóanyag-tartalma: ammónium-nitrát,…
plulmalom

Plul malom

Csopakon egykor hat malmot hajtott a Nosztori-forrásokból eredő Séd vize. Molnár Kálmán vízimolnár egy középkori alapokra épült, az 1800-as évek végétől nem használt, romos malmot elbontva 1910-ben egy új malmot építtetett, amelyet korszerű, félautomata berendezéssel szerelt fel. A vízikerék 4,5 méter átmérőjű és 60 cm szélességű, teljesítménye óránként 30 kg volt. A famunkák a XIX. századi „Bakonyi fametszők” stílusát mutatják. A malmot…
tes

Tési szélmalmok

Elődeink az élénk bakonyi szeleket fogták be a szélmalmok vitorláiba. Szerencsére szélmalmaink közül kettő is megmaradt: az 1840-ben épült Helt-féle, és az 1924-ben épült Ozi-féle, amelyek közül a Helt-malom jelenleg is működőképes. A holland típusú szélmalmok jellegzetessége, hogy a tetőzetük forog, a malomtörzsük kőből készült, meghajtószerkezetük a hatvitorlás szárny. A malomban többféle gabonát is őröltek, kedvező szélviszonyok mellett…
varoslodkeramia01

Városlődi kőedénygyár motívumai és termékei

Városlőd a XIX. században országos hírnévre tett szert kőedénygyárának köszönhetően. Az üzemet Stingl Vince alapította az 1830-as években.1866-ban a Mayer család tulajdonába került, akkor indult fejlődésnek, a kőedényen kívül kályhacsempét, majd 1884 és 1898 között fajansz és majolika tárgyakat is gyártottak. A XIX. század végén a népies motívumokkal díszített, sajátos stílusban és formában készült tárgyak révén Városlőd szerepe…

Zuhatag kút

Az ásott kút csaknem 100 éve áll Németbányán az egykori Straub kocsma udvarán. Az ásott kutakat a két világháború közt alakították át kanalas, tekerős „zuhatag” kutakká. A szerkezet a korabeli kézi hajtású vízmerítő gépek egyik változata. A szakkönyvek serleges láncos vízemelő szerkezetnek/kútnak nevezik, mint a páternoszter rendszerű vízemelő gépek egyikét Használatos volt még a kanalas kút elnevezés, a nagyobb méretű edényzettel…